Results

Results 2021

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

210918 Vänersborg/SKK Nils Molin Champion Class Exc 1, CQ, BM 3,
210829 Enköping/CCC Eva Nielsen Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM, BOS- BIS Reserve
210828 Enköping/CCC Maritha Östlund Holmsten Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM, BOS- BIS Reserve
210823 Backamo/SKK Markus Gisslén Champion Class Exc 1, CQ, BM 2, R-CACIB
210822 Backamo/SKK Alexandra Drott Staedler Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CAC, BOS
210821 Lillehammer/NW-21 Anders Tunold-Hannsen Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CAC, Norwegian Winner 2021, BOS
210718 Västerås/SKK Nina Karlsdotter Champion Class Exc 3, CQ
210717 Köping/SDHK Carina A Rapp Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
210704 Luleå/SDHK Gunilla Skallman Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM, BOS
210703 Luleå/SDHK Cathrin L Westin Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM 1, BOS

Results 2020

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

200301 Eskilstuna/CCC Antonio Mracevic Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOB, BISS
200106 Gothenburg/SKK Rafael Malo Alcrudo Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM, CACIB, BOS, Crufts Q
200105 Gothenburg/SKK Johnny Andersson Champion Class Exc 1, CQ, 1 BM, BOS

Results 2019

No 6 Crested Of The Year, Denmark

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

191214 Stockholm/NORDW Arne Foss Champion Class Exc 2, CQ, BM 3
191115 Lilleström/NW-19 Paul Lawless Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CACNORWEGIAN WINNER, BOB
191103 Herning/DKW-19 Knut Sigurd Wilberg Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, DANISH WINNER, BOB, BOG 3
190922 Eslöv/SKK Anna Lena Angeria Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
190921 Tågarp/SDHK Dragana Bujicic Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOS
190825 Backamo/SKK Nils Molin Champion Class Exc 3, CQ, BM 3
190818 Norrköping/SKK Jeff Horswell Champion Class Exc 4
190817 Eskilstuna/SKK Markus Gisslén Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOB, BOG 3
190811 Askersund/SKK Kitty Sjong Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOB
190721 Västerås/SKK Sean Delmar Champion Class Exc 2, CQ, BM 4
190720 Västerås/SDHK Elisabetta De Luca Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOS
190713 Tvååker/SKK Anette Edlander Champion Class Exc 3, CQ, BM 4
190712 Tvååker/SKK Marge Calltharp Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CC, BOB
190630 Borås/SKK Tord Lundborg Zaar Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
190629 Borås/SDHK Tino Pehar Champion Class Exc 2, CQ, BM 2
190628 Borås/CCC Paula Heikkinen Lehkonen Champion Class Exc 3, CQ
190608 Vänersborg/SKK Marit Sunde Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CC, BOB
190602 Norrköping/SKK Tanya Ahlman-Stockmari Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
190601 Norrköping/SDHK Sara Nordin Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOS
190518 Hässleholm/SKK Istvan Csik Champion Class Exc 3, CQ
190512 Lidköping/SDHK Cathrin Lundberg Westin Champion Class Exc 3, CQ, BM 4
190511 Lidköping/SKK Benny Blid Von Schedvin Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CC, BOS
190421 Sundsvall/SEW-19 Dodo Sandahl Champion Class Exc 2, CQ, BM 2, R-CACIB
190420 Timrå/SDHK Marja Kosonen Champion Class Exc 1, CQ, BM 3
190331 Malmö/SKK Stefan Sinko Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, BOB
190310 Birmingham/Crufts Lee Cox Open Dog 2nd out of 23
190224 Eskilstuna/CCC Tom Isherwood Champion Class Exc 2, CQ, BM 2
190104 Göteborg/SKK Liz-Beth C Liljeqvist Champion Class Exc 1, CQ, BM 2, R-CACIB
190103 Göteborg/SKK Kurt Nilsson Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, Nordic CC, BOS

Results 2018

No 8 Crested Of The Year, Sweden
No 4 Crested Male Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

181209 Stockholm/SW Dianne Spavin Champion Class Exc 2, CQ, BM 2, R-Nordic CAC
181118 Lilleström/NW Kimmo Mustonen Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, BOS, New NUCH & NORWEGIAN WINNER 2018
181116 Lilleström/NORDW Eli-Marie Klepp Champion Class Exc 4, CQ
181104 Herning/DKK Jadranka Mijatovic Champion Class Exc 2, CQ, BM 3, R-CACIB
180923 Ballerup/DKK Charlotte Höier Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, BOB, New C.I.B, NORDCH, DKCH, KBHW-18
180922 Eslöv/SKK Jeanette Lemmeke Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
180909 Alunda/CCC Toshinori Omura Champion Class Exc 2, CQ, BM 2
180908 Gimo/SKK Hans Almgren Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOS
180825 Backamo/SKK Eva Liljeqvisk Borg Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, BOS 
180729 Ransäter/SKK Liz-Beth Liljeqvist Champion Class Exc 2, CQ, BM 2, R-Nordic CC
180721 Västerås/SKK  Anders Tunold-Hansen Champion Class Exc 3, CQ, BM 3
180715 Piteå/SKK Kari Graanas Hansen Champion Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, BOB
180616 Vännäs/SKK Göran Bodegård Champion Class Exc 1, CQ, BM 2
180517 Piteå/SKK Karin Bergbom Champion Class Exc 2, CQ, BM 2
180526 Luleå/SDHK Aleksandra Palumbo Champion Class Exc 2, CQ, BM 2
180414 Vasa/FKK Birgit Seloy Open Class Exc, 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, New FINCH, BOS
180408 Sundsvall/CCC Juha Kares Open Class Exc 1, CQ, BM 3, CAC, New SEUCH
180407 Sundsvall/SKK Svein Bjarne Helgesen Open Class Exc 1, CQ, BM 3, R-CAC
180107 Gothenburg/SKK Åsa Fröding Intermediate Class Exc 2
180106 Gothenburg/SKK Gabriel Valdes Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3, R-CAC

Results 2017

Top Winning Crested Of The Year, Sweden
Top Winning CCD Junior, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

171216 Stockholm/SKK Ligita Zake Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3, CAC
171210 Helsinki/FKK Gabriela Veiga Intermediate Class Exc 2, CQ
171209 Helsinki/FKK Biljana Nikolic Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3
171103 Växjö/SKK Dan Ericsson Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 2, CAC, R-CACIB
171008 Timrå/SDHK Kimmo Mustonen Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3, CAC, BIS 4 Intermediate
171007 Sundsvall/SKK Gina Ekström Persson Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, CACIB, BOB
170910 Gimo/SKK Cathrin Lundberg Westin Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3, CAC 
170909 Eslöv/SKK Martin Johansson Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, CACIB, BOB
170903 Högbo/SKK Lokodi Csaba Zsolt Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOS
170902 Högbo/SDHK Jakub Kruczek, Marco Marabotto Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOB, BIS 2, BIS 2 Intermediate
170827 Eket/SKK Carina Andersson Rapp Intermediate Class Exc 1, CQ, CAC
170820 Norrköping/SKK Jasna Matejcic Junior Class Exc 1, CQ, BM 4, R-CAC
170819 Eskilstuna/SKK Hans Almgren Junior Class Exc 1, CQ, BM 4, R-CAC
170813 Askersund/SKK Anki Johansson Junior Class Exc 1, CQ, BM 2, R-CAC
170729 Ransäter/SKK Göran Bodegård, Dan Ericsson Junior Class Exc 1, CQ, BM 2, CAC, BIS Junior
170723 Köping/SKK Anna Friberg Junior Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOB
170722 Köping/SDHK Peter Van Baaren Grob Junior Class Exc 2, CQ
170709 Arbrå/CCC Peter Machetanz Junior Class Exc 3, CQ
170708 Alfta/SKK Martin Johansson Junior Class Exc 1, CQ, BM 2, CAC 
170611 Leksand/SKK Kurt Nilsson Junior Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOB
170605 Norrköping/SKK Juan C Vasconcellos Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 3, R-CACIB, R-CAC
170604 Norrköping/SKK Andrew Brown Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, BOB
170603 Norrköping/SKK Tim Thomas, Kerstin Nilsson Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, BOB, BOG 3
170527 Gimo/SKK Turie Okkola Intermediate Class Exc 1, CQ, BM 1, CACIB, CAC, BOS
170521 Piteå/SKK Thomas Shane Junior Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOB
170520 Luleå/SDHK Benny Blid Von Schedvin Junior Class Exc 1, CQ, BM 3, R-CAC
170507 Lidköping/SKK Agneta Kappers Junior Class Exc 1, CQ, BM 2, CAC
170506 Lidköping/CCC Tarmo Viirtelä Junior Class Exc 3
170422 Västerås/SKK Rodi Hubenthal Junior Class Exc 2, CQ
170311 Strängnäs/SKK Kurt Nilsson Junior Class Exc 3
170310 Strängnäs/SDHK Jan Thörnblom Junior Class Exc 2, CQ, BM 3
170106 Göteborg/SKK Knut Sigurd Wilberg Junior Class Exc 1, CQ, BM 1, CAC, BOB
170105 Göteborg/SKK Benny Blid Von Schedvin Junior Class Exc 2, CQ