Results

Results 2015

Brood Bitch Of The Year 2015

Date 

 Place/Organizer

 Judge

Class 

Result 

150802 Östersund/CC Specialty Asta Gudbergsdottir Progeny Class BISS Progeny Group, Hp
150801 Östersund/SKC Dodo Sandahl Progeny Class BOB, Hp, BIS 4 Progeny Group
150705 Piteå/SKC Pedro Sanch Delerude Progeny Class BOB, Hp
150704 Luleå/SDHK Nemenja Jovanovic Progeny Class BOB, Hp, BIS Progeny Group
150613 Vännäs/SKC Åsa Andersson Progeny Class BOB, Hp
150131 Sollentuna/CCC Specialty Torbjörn Skaar Progeny Class BISS Progeny Group, Hp

 

Results 2014

Brood Bitch Of The Year 2014

Date 

 Place/Organizer

 Judge

Class 

Result 

141012 Timrå/SDHK Nicola Smolic Progeny Class BOB, Hp
141011 Sundsvall/SKK Rita Mc Carry-Beattie Progeny Class BOB, Hp
140907 Högbo/SKK Joakim Ohlsson Progeny Class BOB, Hp

140906

Högbo/SDHK

Irina Poletaeva, Natalja Skalin

Progeny Class

BOB, Hp, BIS 3 Progeny Group

140413

Sundsvall/SDHK

Michael Forte

Progeny Class

BOB, Hp, BIS Progeny Group

140412

Sundsvall/SKK Kerstin Nilsson Progeny Class
BOB, HP

Results 2012

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

120616

Vännäs/SKK

Jahn Stääv

Champion Class

Exc 2, CQ, 3 BB

Results 2011

Date 

 Place/Organizer

 Judge

Class 

Result 

110703

Trondheim/Norska CC Specialen

Barrie Jones

Champion Class

Exc, 3 CQ

 110702

 Trondheim/NKK

 Britta Roos-Börjesson

Champion Class

Exc, 1 CQ, 1 BB,CERT, CACIB, BOS
Ny N UCh, Nord UCH & IntCH

Results 2010

No 14 Crested Of The Year
No 9 Crested Bitch Of The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

100815

Oslo/NKK

Chan Weng Woh

Champion Class

3, CQ

100814

Oslo/NKK

Rune Lysgaard

Champion Class

3, CQ, 4 BB

100807

Svenstavik/SKK

Kurt Nilsson

Champion Class

1, CQ, 3 BB

100725

Kemi/FKK

Marja Talvitie

Champion Class

1, CQ, 1 BB, CERT,
FIN UCH, BOB

100717

Piteå/SKK

Norman Deschuymere

Champion Class

1, CQ, 1 BB, BOS

100710

Gällivare/SKK

Francesco Cochetti

Champion Class

1, CQ, 1 BB, CACIB, BOS

100704

Borås/SKK

Göran Bodegård

Champion Class

R, CQ

100703

Borås/CCC

Harry Tast

Champion Class

4, CQ

100612

Vännäs/SKK

Hassi Assenmacher

Champion Class

2, CQ, 2 BB

100523

Sundsvall/SDHK

David Flynn

Champion Class

3, CQ

100522

Sundsvall/SKK

Manola Poggesi

Champion Class

2, CQ, 4 BB

100516

Piteå/SKK

Agneta Kappers

Champion Class

1, CQ, 2 BB,

100515

Piteå/SDHK

Javier Fernandez Sanchez

Open Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERTBOS, SE UCH & LVCH

100417

Vasa Finland/FKK

Marja Talvitie

Open Class

1, 1, CQ, 2 BB, R-CERT,CACIB

100328

Riga Lettland/LvW-10

Vija Klucinece

Open Class

1, 1, CQ, 2 BB, CERT, R-CACIB

100321

Görlev Danmark /KSS

Bengt-Åke Bogren

Open Class

1, 1, CQ, 3 BB

100320

Malmö/SKK

Agneta Kappers

Open Class

1,3, CQ, R BB

Results 2009

No 11 Crested Of The Year
No 8 Crested Bitch Of The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

091213

Helsingfors/FKK NordV-09

Carloz Fernandez Renau

Intermediate Class

1, 1, CQ, 3 BB, R-CERT, R-CACIB

091212

StoCQholm/SKK

Vlatislav Vojtek

Intermediate Class

1, 3

091025

Tromsö/NKK

Gunilla Kuni Stenberg

Intermediate Class

1, 2, CQ, 4 BB

091024

Tromsö/Tromsö Hundeklubb

Kitty Sjong

Intermediate Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERT, BOB

091004

Sundsvall/SDHK

Petroula Douma Richard

Intermediate Class

1, 1, CQ

091003

Sundsvall/SKK

Torbjörn Skaar

Intermediate Class

1, 2, CQ

090906

Högbo/SKK

Åke Cronander

Intermediate Class

1, 2, CQ, R BB

090905

Högbo/SDHK

Tiina Taulos

Open Class

1, 2, CQ

090829

Luleå/SDHK

Annukka Paloheimo

Intermediate Class

1, 2, CQ, 4 BB

090801

Svenstavik/SKK

Per Svarstad

Intermediate Class

1, 1, CQ

090712

Alfta/SKK

Frank Christiansen

Intermediate Class

1, 2, CQ

090711

Alfta/CCC

Jenny Gorwill

Intermediate Class

1

090705

Piteå/SKK

Ingela Nilsson

Intermediate Class

1, 1, CQ, 3 BB

090627

Gällivare/SKK

Stelios Makaritis

Intermediate Class

1, 1, CQ, 4 BB

090614

Vännäs/SKK

Lisbeth Campbell

Intermediate Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERT, BOS

090613

Vännäs/SKK

Torbjörn Skaar

Intermediate Class

1, 2, CQ

090524

Pello/Grupp

Kurt Nilsson

Intermediate Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERT , BOS

090517

Piteå/SKK

Joe Schepers

Intermediate Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERT, BOS

090516

Piteå/SDHK

Dusan Paunovic, Joe Schepers (UngBis)

Intermediate Class

1, 1, CQ, 1 BB, CERTBOB,BIS 2 Unghund,
BEST IN SHOW

090322

Malmö SV-09/SKK

Carole Garhöfer

Junior Class

1, 1, CQ, 3 BB
SJV-09

090321

Danmark/KSS

Åke Cronander

Junior Class

1, 2, CQ

Results 2008

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

081012

Sundsvall/SKK

Paula Hekkinen-Lehkonen

Junior Class

1, 1, CQ, 3 BB, CERT

081011

Sundsvall/SDHK

Marja Kurittu

Junior Class

1, 2, CQ

080823

Piteå/SKK

Gunnar Nyman, Kurt Nilsson

Puppy Class (6-9)

BOB, Hp, 
BIS 1

080810

Askersund/SKK

A-C Johansson

Puppy Class (6-9)

BOB, Hp

080809

Askersund/CCC

Ove Gremundson

Puppy Class (6-9)

SBIS, Hp

080802

Östersund/SKK

Ritva Raita, Leif Ragnar Hjort

Puppy Class (6-9)

BOB, Hp, 
BIS 1

080712

Alfta/SKK

Ann D. Hearn

Puppy Class (6-9)

BOB, Hp