Results

Results 2021

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

210918 Vänersborg/SKK Nils Molin Veteran Class Exc 1, CQ, BB 2, RNordic CAC
210912 Gimo/SKK Maritha Östlund Holmsten Veteran Class Exc 1, CQ, BB 1, Nordic CAC, BOS
210829 Enköping/CCC Eva Nielsen Veteran Class Exc 1, CQ, BOB-Veteran
210828 Enköping/CCC Mari Callert Veteran Class Exc 1, CQ, BB 2, BOB-Veteran
210823 Backamo/SKK Markus Gisslén Veteran Class Exc 1, CQ, BB 2, BOB-Veteran
210822 Backamo/SKK Alexandra Drott Staedler Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB, R-Nordic CAC, BOB-Veteran
210718 Västerås/SKK Nina Karlsdotter Veteran Class Exc 1, CQ, BB 1, Nordic CAC, BOS
210717 Köping/SDHK Carina A Rapp Veteran Class Exc 1, CQ, BB 3, BIS 2 Veteran
210704 Luleå/SDHK Gunilla Skallman Veteran Class Exc 1, CQ, 3 BB, BOB-Veteran
210703 Luleå/SDHK Cathrin L Westin Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB, BOB-Veteran

Results 2020

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

200301 Eskilstuna/CCC Jean Jaques Dupas Veteran Class Exc 1, CQ, BB 2, BOS-Veteran
200106 Gothenburg/SKK Rafael Malo Alcrudo Veteran Class Exc 1, CQ, 1 BB, BOB, Crufts Q
200105 Gothenburg/SKK Johnny Andersson Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB

Results 2019

No 2 Crested Of The Year, Sweden
No 2 Crested Bitch Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

191214 Stockholm/NORDW Arne Foss Champion Class Exc 3, CQ
190922 Eslöv/SKK Anna Lena Angeria Champion Class Exc 2, CQ
190921 Tågarp/SDHK Dragana Bujicic Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
180825 Backamo/SKK Nils Molin Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS 
190818 Norrköping/SKK Jeff Horswell Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, Nordic CAC, BOB, BOG 4
190817 Eskilstuna/SKK Markus Gisslén Champion Class Exc 4, CQ
190811 Askersund/SKK Kitty Sjong Champion Class Exc 1, CQ, BB 4
190721 Västerås/SKK Sean Delmar Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
190720 Västerås/SDHK Elisabetta De Luca Champion Class Exc 3, CQ, BB 3
190713 Tvååker/SKK Anette Edlander Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
190712 Tvååker/SKK Marge Calltharp Champion Class Exc 1, CQ, BB 4
190630 Borås/SKK Tord Lundborg Zaar Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
190629 Borås/SDHK Tino Pehar Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
190628 Borås/CCC Paula Heikkinen Lehkonen Champion Class Exc 2, CQ
190608 Vänersborg/SKK Marit Sunde Champion Class Exc 1, CQ, BB 2, R-Nordic CC
190602 Norrköping/SKK Tanya Ahlman-Stockmari Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
190601 Norrköping/SDHK Sara Nordin Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB
190518 Hässleholm/SKK Istvan Csik Champion Class Exc 2, CQ
190512 Lidköping/SDHK Cathrin Lundberg Westin Champion Class Exc 2, CQ
190511 Lidköping/SKK Benny Blid Von Schedvin Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
190420 Timeå/SDHK Marja Kosonen Champion Class Exc 1, CQ
190331 Malmö/SKK Stefan Sinko Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS 
190310 Birmingham/Crufts Lee Cox Open Bitch 4th out of 20
190224 Eskilstuna/CCC Tom Isherwood Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB/BISS
190104 Göteborg/SKK Liz-Beth C Liljeqvist Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, Crufts Q, BOB
190103 Göteborg/SKK Kurt Nilsson Champion Class Exc 2, CQ, BB 3

Results 2018

No 3 Crested Of The Year, Sweden
No 2 Crested Bitch Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

181209 Stockholm/SW Dianne Spavin Champion Class Exc
181118 Lilleström/NW Kimmo Mustonen Champion Class Exc 2, CQ, BB 2 R-CACIB
181116 Lilleström/NORDW Eli-Marie Klepp Champion Class Exc 3, CQ
181104 Herning/DKK Jadranka Mijatovic Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOBDKW-18
180922 Eslöv/SKK Jeanette Lemmeke Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
180909 Alunda/CCC Yasumasa Shida Champion Class Exc 1, CQ, BB 3
180908 Gimo/SKK Hans Almgren Champion Class Exc 2, CQ
180825 Backamo/SKK Eva Liljeqvist Borg Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB
180729 Ransäter/SKK Liz-Beth Liljeqvist Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, Nordic CC, BOB
180722 Västerås/SDHK Daniela Risdan Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
180721 Västerås/SKK Anders Tunold-Hansen Champion Class Exc 3, CQ
180707 Tvååker/SKK Philip Behan Champion Class Exc 3
180701 Borås/SKK Zlatina Davidovska Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
180630 Borås/SDHK Albert Easdon Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
180609 Vänersborg/SKK Kitty Sjong Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
180519 Hässleholm/SKK Tatjana Urek Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, Nordic CC, BOB
180513 Lidköping/SKK Liz-Beth C Liljeqvist Champion Class Exc 3, CQ, BB 3
 180512 Lidköping/SDHK Maureen Tate Byrne Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
180429 Västerås/SKK Inga Siil Champion Class Exc 1, CQ, BB 2

Results 2017

No 4 Crested Of The Year, Sweden
No 1 Crested Bitch Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

171216 Stockholm/SKK Ligita Zake Champion Class Exc
171210 Helsinki/FKK Gabriela Veiga Champion Class Exc 1, CQ, BB 2, R-CACIB
171209 Helsinki/FKK Biljana Nikolic Champion Class Exc
171103 Växjö/SKK Dan Ericsson Champion Class Exc 3, CQ, BB 4
171008 Timrå/SDHK Kimmo Mustonen Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS
171007 Sundsvall/SKK Gina Ekström Persson Champion Class Exc 3, CQ
170910 Tågarp/SDHK Svetlana Kokonena Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS
170909 Eslöv/SKK Martin Johansson Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
170903 Högbo/SKK Lokodi Csaba Zsolt Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOB
170902 Högbo/SDHK Jakub Kruczek Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
170820 Norrköping/SKK Jasna Matejcic Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
170819 Eskilstuna/SKK Hans Almgren Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
170813 Askersund/SKK Anki Johansson Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
170723 Köping/SKK Anna Friberg Champion Class Exc, CQ
170722 Köping/SDHK Peter Van Baaren Grob Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS
170709 Arbrå/CCC Stefan Wächter Champion Class Exc
170708 Tvååker/SKK Ekarat Sangkunakup Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS
170707 Tvååker/SKK Carl Gunnar Stafberg Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOB
170701 Borås/SDHK Mikael Nilsson Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
170610 Vänersborg/SKK Carina Andersson Rapp Champion Class Exc 1, CQ, BB 3
170605 Norrköping/SKK Juan C Vasconcellos Champion Class Exc 1, CQ, BB 2, CACIB
170604 Norrköping/SKK Andrew Brown Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
170603 Norrköping/SKK Tim Thomas Champion Class Exc 1, CQ, BB 3, R-CACIB
170520 Hässleholm/SKK Lena Danker Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
170507 Lidköping/SKK Agneta Kappers Champion Class Exc 3
170506 Lidköping/CCC Tarmo Viirtelä Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
170422 Västerås/SKK Rodi Hubenthal Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
170311 Strängnäs/SKK Kurt Nilsson Champion Class Exc 1, CQ, BB 3
170310 Strängnäs/SDHK Jan Thörnblom Champion Class Exc 1, CQ, BB1, BOS
170106 Göteborg/SKK Knut Sigurd Wilberg Champion Class Exc 1, CQ, BB1, CACIB, BOS
170105 Göteborg/SKK Benny Blid Von Schedvin Champion Class Exc 1, CQ, BB1, CACIB, BOS

Results 2016

No 7 Crested Of The Year, Sweden
No 4 Crested Bitch Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

161204 Stockholm/SEW-16 Gunther Ehenreich Champion Class Exc
161202 Stockholm/SKK Bengt Åke Bogren Champion Class Exc
161119 Lilleström/NW-16 Kornelija Butrimova Champion Class Exc 2, CQ
161106 Växjö/SKK Borkowski Tomasz Champion Class Exc 2, CQ
161016 Timrå/SDHK Wilma Strijbos Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
161015 Sundsvall/SKK Henrik Johansson Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
160904 Högbo/SDHK Anthony Allcock Champion Class Exc 3, CQ, BB 4
160903 Högbo/SKK Aida Riviera Franco Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
 160827 Stockholm/CCC  Phillippe Gallardo Champion Class Exc, CQ
160814 Luleå/SDHK Alexandra Palumbo Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOS
160813 Överkalix/SKK Silva Zeferino Champion Class Exc
160816 Svenstavik/SKK Charlotte Laning Vrethammar Champion Class Exc 1, CQ, BB 2, R-CACIB
160716 Piteå/SKK Ann-Mari Haugsten Hansen Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
160618 Vännäs/SKK Ann-Christin Johansson Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB
160529 Luleå/SDHK Linda Mills Champion Class Exc 1, CQ, BB 3
160528 Piteå/SKK Annamaria Tarjan Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB

Results 2015

No 4 Crested Of The Year, Sweden
No 3 Crested Bitch Of The Year. Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

151212 Stockholm/NORDW-15 Kitty Sjong Champion Class Exc 3, CQ, BB 4
151206 Helsinki/FINW-15 Tuula Plathan Champion Class Exc 2, CQ, BB 2, R-CACIB
151011 Timrå/STDA Tuula Plathan, Viva Maria Soleckyj Szpunar Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB, BIS 3
151010 Sundsvall/SKC Gina Ekström Persson Champion Class Exc 1, CQ, BB 4
150919 Hilleröd/KBHW-15 Svein Erik Bjoernes Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
151209 Högbo/SKC Igor Vyguzov Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
150802 Östersund/CC Specialty Asta Gudbergsdottir Champion Class Exc 3, CQ
150801 Östersund/SKC Dodo Sandahl Champion Class Exc 2, CQ, BB 3, R-CACIB
150705 Piteå/SKC Pedro Sanch Delerude Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOB
150704 Luleå/STDA Nemenja Jovanovic Champion Class Exc 1, CQ, BB 3
150627 Gällivare/SKC Tino Pehar Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOB
150613 Vännäs/SKC Åsa Andersson Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
150517 Piteå/SKC Tarmo Viertelä Champion Class Exc 1, CQ, BB 2
150516 Luleå/STDA Adam Ostrowski Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
150503 Lidköping/SKC Birgitta Svarstad Champion Class Exc 1, CQ, BB 4
150502 Lidköping/STDA Leif Ragnar Hjort Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
150426 Västerås/SKC Jeanett Lemmeke Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
150131 Sollentuna/CCC Specialty Torbjörn Skaar Champion Class Exc 2, CQ, BB 3

Results 2014

No 2 Crested Of The Year DKK, Denmark
No 8 Crested Of The Year, Sweden
No 3 Crested Bitch Of The Year, Sweden

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

141214 Stockholm SEW-14/SKC Christine Rossier Champion Class Exc 2, CQ
141115 Lilleström/NKK NORW-14 Bill Browne-Cole Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, NORDW-14, BOS, New NUCH
141114 Lilleström/NKK NW-14 Michael Leonard Champion Class Exc & CQ
141102 Herning/DKK DKW-14 Rony Doedjins Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, DKW-14, BOB, New DKCH & NORDCH
141101 Herning/DKK Joyce Crawford-Manton Champion Class Exc 3, CQ
141012 Timrå/STDA Nicola Smolic Champion Class  Exc 1, CQ, BB 2
141011 Sundsvall/SKC Rita Mc Carry-Beattie Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS
140907 Högbo/SKC Joakim Ohlsson Champion Class Exc 2, CQ
140906 Högbo/STDA Irina Poletaeva Champion Class Exc 2, CQ
140823 Överkalix/SKC Tatjana Urek Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB
140810 Helsinki/WDS Velez Pico Roberto Champion Class Exc
140706 Piteå/SKC Marjatta Pylvänien-Sorsa  Champion Class Exc
140705 Luleå/STDA Jasna Matjecic Champion Class Exc 3, CQ
140628 Gällivare/SKC Manuel Loueiro Borges Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, BOS, New INTERNATIONAL CHAMPION (C.I.B)
140614 Vännäs/SKC Göran Bodegård Champion Class Exc, CQ
140608 Härjarö/CCC Svein Bjoernes Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
140607 Härjarö/CCC Peter Van Baaren-Grob Champion Class Exc 3, CQ
140518 Piteå/SKC Peter Mazura Champion Class Exc 2, CQ, BB 3
140517 Luleå/STDA Tinkeke Heijden-Pillemen Champion Class Exc 1, CQ, BB 1, BOB
140413 Sundsvall/STDA Michael Forte Champion Class Exc 2, CQ, BB 2
140412 Sundsvall/SKK Kerstin Nilsson Champion Class Exc 2, CQ, BB 4
140329 Stöcksjö/VBKK Susanne Nilsson xxxxxxxxx Västerbotten’s Region/State Second Most Beautiful Dog all breeds 2013
140216 Sofia/Georgia Galina Todorova Open Class Exc 1, CQ, BB 1, CAC, BOB, New GECH, Best Of Group, Best In Show Reserve
140216 Sofia INT Jovica Gloubovic Open Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, BOS, New BGCH, SWECH & FINCH
140215 Sofia/Georgia Georgi Hristozov Open Class Exc 1, CQ, BB 1, CAC, BOB
140215 Sofia INT Nikolina Davidovska Open Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, BOS
140208 Fredericia/DKK Per Andersen Open Class Exc 3

Results 2013

No 10 Crested Of The Year
No 5 Crested Bitch Of The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

131207 Stockholm/SKK SW-13 Robert Dunlop Intermediate Class Exc 1, CQ, 3 BB, R-CAC
131117 Lilleström/NKK Jean Lanning Intermediate Class Exc 1, CQ, 3 BB, R-CAC
131116 Norberg/CCC Adam Ostrowski Intermediate Class Exc 1, CQ, BOS Intermediate
131013 Timrå/STDA Laurent Heinesche Intermediate Class Exc 4
131012 Sunsdvall/SKK Åsa Andersson Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 4, R-CAC
130824 Luleå/STDA Sara Nordin, Tarmo Viirtelä Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 1, CAC, BOB, BIS INTERMEDIATE
130817 Överkalix/SKK Nils Molin Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 2, R-CAC
130803 Svenstavik/SKK Åsa Andersson Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 3
130721 Tornio/Finland Per Svarstad Intermediate Class Exc 2, CQ, BB 4, R-CAC
130706 Piteå/SKC Zsuzsan Váczi-Balogh Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, BOS
130629 Gällivare/SKC Markku Kipinä Intermediate Class G
130622 Rovaniemi/Finland Svante Frisk Intermediate Class Exc 1, CQ, BB 1, CACIB, CAC, BOB
130615 Vännäs/SCK Annika Ulltveit-Moe Intermediate Class Exc 2, CQ
130608 Kemi/Finland Dusan Paunovic Intermediate Class Exc 2, CQ
130519 Luleå/STDA Kurt Nilsson Junior Class Exc 1, CQ, BB 1, CAC, BOS
130518 Piteå/SCK Henrik Johansson Junior Class VG 3
130331 Kista/SCK Johan Juslin Intermediate Class Exc 2
130413 Vasa/Finland Ziddy Munsterheim Ehnberg Junior Class VG 2

Results 2012

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

121216 Stockholm SW-12/SKC Agneta Kappers Junior Class Exc 2, CQ
121014 Sundsvall/SKC Erin Brown Junior Class Vg
121013 Timrå/STDA Philip Carthy Junior Class Exc 3, CQ
120916 Umeå/Match show Susanne Nilsson Puppy Class (6-9 months) BPIB, Hp, Group 2
120908 Örnsköldsvik/Match show  ? Puppy Class (6-9 months) BPOS, Hp
120825 Luleå/STDA Åsa Andersson Puppy Class (6-9 months) Best Puppy In Show, BPIB, Hp
120805 Överkalix/SKC Sara Nordin Puppy Class (6-9 months) BPIB, Hp
120722 Kemi/FKC Pirjo Aaltonen Puppy Class (6-9 months) BPIB, Hp
120715 Piteå/SKC Birgitta Svarstad Puppy Class (6-9 months) 2, Hp
120714 Luleå/STDA Carsten Birk, Kurt Nilsson Puppy Class (6-9 months) Best Puppy In Show, BPIB, HP
120630 Gällivare/SKC Britta Roos-Börjesson Puppy Class (6-9 months) BPIB, Hp
120505 Vännäs/Match show  ? Puppy Class (4-6 months) BPIB, HP