Results

Results 2013

Veteran Bitch Of The Year
No 15 Crested Bitch Of The Year (Only counting four results)

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

131207 Stockholm/SKK SW-13 Hans Van Den Berg Veteran Class Exc 1, CQ, BOS-Veteran
131116 Norberg/CCC Adam Ostrowski Veteran Class Exc 1, CQ, 4 BB, BIS Veteran
130824 Luleå/STDA Sara Nordin Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB, BOB-Veteran, BIS 3 Veteran
130629 Gällivare/SKC Markku Kipinä Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB, BOB-Veteran, BIS 2 Veteran
130615 Vännäs/SKC Annika Ulltveit-Moe Veteran Class Exc 1, CQ, 2 BB, BOB-Veteran

Results 2012

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

121216 Stockholm/SKC A-C Johansson Champion Class Exc 4, CQ
120225 Flen/CCC Kresten Scheel Champion Class Exc 1, CQ, 4 BB

Results 2011

 No 13 Crested Bitch Of  The Year (Only counting five results)

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

111210

Stockholm/SKK NordW

Franchesco Cochetti

Champion Class

Exc, 3, CQ, 4 BT

110717

Piteå/SKK

Tuula Plathan

Champion Class

Exc, 3, CQ

110703

Norwegian CC Specialty

Barrie Jones

Champion Class

Exc, 1 CQ, 2 BT

110618

Gällivare/SKK

Iuza Beradze

Champion Class

Exc, CQ

110611

Vännäs

Lena Stålhandske

Champion Class

Exc, 3, CQ, 4 BT

110522

Piteå/SKK

Deniz Kuzelj

Champion Class

Exc, 2, CQ, 3 BT

110521

Luleå/SDHK

Eva Liljekvist Borg

Champion Class

Exc, 2, CQ, 2 BT

110514

Överkalix/SKK

Arne Foss

Champion Class

Exc, 1, 1 BT, BOS

Results 2010

No 7 Crested Of The Year
No 4 Crested Bitch Of The Year
BIS at the Breed Specialty

Date

Plats/Arrangör

Domare

Klass

Bedömning

101009

Sundsvall/SDHK

David Allen

Champion Class

1, CQ, 2 BT

100717

Piteå/SKK

Norman Deschuymere

Champion Class

3, CQ, R BT

100704

Borås/SKK

Göran Bodegård

Champion Class

3,CQ

100703

Borås/CCC

Harry Tast

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BEST IN SHOW

100612

Vännäs/SKK

Hassi Assenmacher

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

100523

Sundsvall/SDHK

David Flynn

Champion Class

2, CQ, 3 BT

100522

Sundsvall/SKK

Manola Poggesi

Champion Class

3, CQ

100516

Piteå/SKK

Agneta Kappers

Champion Class

2, CQ, 3 BT,

100515

Piteå/SDHK

Javier Fernandez Sanchez

Champion Class

1, CQ, 3 BT

Results 2009

POWDER PUFF OF THE YEAR
No 6 Crested Of  The Year
No 4 Crested Bitch Of  The Year
Reserv BIS at the Breed Specialty

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

091213

Helsinki/FKK NordW-09

Carlos Fernandez Renau

Champion Class

1, CQ, 2 BT, CACIB

091212

Stockholm/SKK

Vlatislav Vojtek

Champion Class

2

091004

Sundsvall/SKK

Petroula Douma Richard

Champion Class

2, CQ, 3 BT

091003

Sundsvall/SDHK

Torbjörn Skaar

Champion Class

3, CQ, 3 BT

090906

Högbo/SKK

Åke Cronander

Champion Class

2, CQ, 3 BT, R-CACIB

090905

Högbo/SDHK

Tiina Taulos

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOBBIS R

090829

Luleå/SDHK

Annukka Paloheimo

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

090801

Svenstavik/SKK

Per Svarstad

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

090712

Alfta/SKK

Frank Christansen

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

090711

Alfta/CCC

Jenny Gorwill

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

090705

Piteå/SKK

Ingela Nilsson

Champion Class

1, CQ, 2 BT

090627

Gällivare/SKK

Stelios Makaritis

Champion Class

1, CQ, 3 BT

090614

Vännäs/SKK

Lisbeth Campbell

Champion Class

2, CQ, R BT

090613

Vännäs/SKK

Torbjörn Skaar

Champion Class

1, CQ, 1 BT, CACIBBOS

090517

Piteå/SKK

Joe Schepers

Champion Class

1, CQ, 3 BT

090516

Piteå/SDHK

Dusan Paunovic

Champion Class

2, CQ

090322

Malmö SW-09/SKK

Carole Garhöfer

Champion Class

6, CQ

090321

Denmark/KSS

Åke Cronander

Open Class

1, CQ, 1 BT, CACBOBBIS 3

Results 2008

Second Top Winning Powder Puff 
No 4 Crested Of  The Year
No 3 Crested Bitch Of  The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

081213

Helsingfors/FKK

Annukka Paloheimo

Champion Class

2, CQ

081207

Stockholm/SKK

Inger Brodal Ronander

Champion Class

Opl

081012

Sundsvall/SKK

Paula Hekkinen-Lehkonen

Champion Class

2, CQ, 2 BT, 
R-CACIB

081011

Sundsvall/SDHK

Marja Kurittu

Champion Class

1, CQ 1 BT, BOBBIS 3

080823

Piteå/SKK

Gunnar Nyman, Metoda Mikuz-BraCQovic

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB, BIS 2

080810

Askersund/SKK

A-C Johansson

Champion Class

3, CQ, 3 BT

080809

Askersund/CCC

Ove Germundson

Champion Class

4, CQ

080802

Östersund/SKK

Ritva Raita

Champion Class

1, CQ , 1 BT, CACIB, BOS

080712

Alfta/SKK

Ann D. Hearn

Champion Class

1, CQ, 2 BT

080705

Stockholm/SDHK

Joakim Ohlsson

Champion Class

3, CQ

080704

Stockholm/
WW-08

Rafael De Santioago

Champion Class

4, CQ

080622

Rovaniemi/FKK

Marjatta Pylväinen-Soursa

Champion Class

1, CQ, 1 BT, CACIB, BOB

080621

Gällivare/SKK

Ibolya Kiss

Champion Class

1, CQ, 2 BT

080615

Vännäs /SKK

Marja Kurittu

Champion Class

1, CQ, 1 BT, CACIB, BOB

080601

Piteå/SKK

Tamara Sarmont

Champion Class

3, CQ, 4 BT,

080531

Piteå/SDHK

Hans Almgren

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

080601

Piteå/SKK

Tamara Sarmont

Champion Class

3, CQ, 4 BT

080531

Piteå/SDHK

Hans Almgren

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

080525

Sundsvall/SKK

George Kostopoulos

Champion Class

3, CQ, 4 BT

080524

Österbybruk/SKK

Ann-Christin Johansson

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

080223

Tornio

Marjatta Pylväinen-Soursa,
Harry Tast

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOBBIG 1
BIS 2

Results 2007

POWDER PUFF OF THE YEAR
No 11 Crested Of  The Year
No 7 Crested Bitch Of  The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

071215

Stockholm/SKK

Bo Skalin

Champion Class

R, CQ

071209

Helsinki/FKK

Kresten Scheel

Champion Class

1, CQ, 2 BT,
CACIB, INTCH

071110

Rovaniemi

Bo Skalin

Champion Class

1, 1, CQ, 1 BT, CAC, BOB, FINCH, NORDCH

071021

Tromsö/NKK

Lisbeth Campell

Champion Class

1, CQ, 1 BT,
CACIB, BOS

071020

Tromsö/Tromsö Hundeklubb

Norman Huidobro Corbett

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB

071020

Tromsö/NMHK

A-M Haugsten Hansen

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

071007

Sundsvall/SKK

Vija Klucnie

Champion Class

2, CQ, 2 BT

071006

Sundsvall/SKK

Agnes Kertes Ganami

Champion Class

2, CQ, 3 BT

070902

Högbo/SDHK

Jan Törnblom

Champion Class

3, CQ

070901

Högbo/SKK

Ann-Christin Johansson

Champion Class

1, CQ, 1 BT.
CACIB, BOS

070825

Piteå/SDHK

B-Å Bogren

Champion Class

2, CQ, 3 BT

070804

Östersund/SKK

Åke Cronander

Champion Class

1, CQ, 1 BT,
CACIB, BOS

070715

Alfta/SKK

Walter Holtorf

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

070708

Piteå/SKK

Terry Nethercott

Champion Class

2, CQ, 3 BT

070630

Gällivare/SKK

Malgorzata Supronowicz

Champion Class

2, CQ, 4 BT

070623

Trondheim/NKK

Ritva Raita

Champion Class

1, 1, CQ, 2 BT, CAC, R-CACIB, NUCH

070617

Vännäs/SKK

Agneta Kappers

Champion Class

3, CQ, 4 BT

070520

Piteå SKK

Anette Bystrup, Stelios Makaritis

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOB,
BIG 1BIS 4

070519

Piteå SDHK

Marjatta Pylväinen-Soursa

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

070513

Österbybruk
SW-07/SKK

Ole Staunskjaer

Champion Class

CQ

Results 2006

POWDER PUFF BITCH OF THE YEAR
No 11 Crested Of  The Year
No 6 Crested  Bitch Of  The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

060827

Piteå/SDHK

Kurt Nilsson

Champion Class

3

060820

Norrköping/SKK

Jan Thörnblom

Champion Class

3, CQ

060819

Nyköping/SKK

Rainer Vuorinen

Champion Class

4, CQ

060805

Östersund/SKK

Vija Klucnie

Champion Class

1, CQ, 1 BT, BOS

060723

Västerås/SKK

Paul Stanton

Champion Class

2, CQ, 4 BT

060716

Högbo/SKK

Andreas Schemel

Champion Class

Opl, CQ

060715

Högbo/SKK

Peter Machetanz

Champion Class

R, CQ

060714

Högbo/SKK

Kirsti Lummelampi

Champion Class

R, CQ

060709

Piteå/SKK

Joakim Ohlsson

Champion Class

1, CQ, 1 BT,
CACIB, BOS

060617

Vännäs/SKK

Kirsti Lummelampi

Open Class

1, 1, CQ, 1 BT, CAC, CACIB, BOB, SUCH

060528

Gränna/CCC

Torbjörn Skaar

Open Class

1, 2, CQ

060527

Norrköping/SKK

Per Svarstad

Open Class

1, 2, CQ

060521

Ånge/SKK

Natalja Nekrosiene

Open Class

1, 3, CQ

060514

Piteå/SKK

Leif Ragnar Hjort

Open Class

1, 2, CQ, R BT

060513

Piteå/SDHK

Kresten Scheel

Open Class

1, 1, CQ, 1 BT,
CAC, BOB, BEST IN SHOW

Results 2005

Second Top Winning Powder Puff Bitch Of The Year
No 13 Crested Bitch Of  The Year

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

051210

Stockholm/SKK

Johan Juslin

Open Class

1, 4, CQ

051009

Sundsvall/SDHK

Leif Jörgensen Lehman

Open Class

1

051008

Sundsvall/SKK

Marie Thorpe

Open Class

1, 2, CQ, 2 BT,
R-CACIB

050904

Högbo/SKK

Jahn Stääv

Open Class

1

050903

Högbo/SDHK

Annuka Paloheimo

Open Class

1, 1, CQ, 2 BT CAC

050828

Piteå/SDHK

Raiko Rotner

Open Class

1, 2, CQ, 3 BT

050806

Svenstavik/SKK

Hans Almgren

Open Class

1, 1, CQ 4 BT

050703

Piteå/SKK

Mona K Selbach

Intermediate Class

1, 1, CQ

050625

Gällivare/SKK

Johan Juslin

Intermediate Class

1, 1, CQ, 3 BT,
R-CACIB

050612

Vännäs/SKK

Kitty Sjong

Intermediate Class

1, 1, CQ, 4 BT

050522

Sollefte/SKK

Anatoli Zhuk

Intermediate Class

1, 2, CQ, R BT

050515

Piteå/SKK

Kenneth Edh

Intermediate Class

1, 1, CQ, 4 BT

050514

Piteå/SDHK

Hans Almgren

Intermediate Class

1, 2, CQ

050508

Linköping/CCC

Joakim Ohlsson

Intermediate Class

1, 2, CQ

050507

Linköping/SDHK

Kerstin Nilsson

Intermediate Class

1, 1, CQ

 Results 2004

Date

Place/Organizer

Judge

Class

Result

041010

Sundsvall/SDHK

Steven Seymour

Junior Class

1, 1, CQ, 3 BT

041009

Sundsvall/SKK

Marie Hamill

Junior Class

1, 3, Hp

040905

Högbo/SKK

Hans Almgren

Junior Class

2

040904

Högbo/SDHK

Gunnar Nyman

Junior Class

1, 1, Hp, BIS R-Junior

040808

Örebro län/SKK

Jahn Stääv

Junior Class

1, 4

040717

Svenstavik/SKK

A-M Haugsten Hansen

Junior Class

1, 1, CQ, 2 BT

040620

Avesta/SKK

Henrik Johansson

Junior Class

1, 1, CQ, R BT

040530

Österbybruk/SKK

Joakim Ohlsson

Junior Class

1

040529

Österbybruk/CCC

Paul Stanton

Junior Class

1